Niemal każdego dnia słyszymy informacje o braku miejsc w przedszkolach. Przyczyn takiego stanu rzeczy można dopatrywać się w kilku faktach:
Zapotrzebowanie na dodatkowe miejsca w przedszkolach widoczne jest zarówno w dużych miastach, gdzie licznie powstały nowe osiedla, jak i na wsiach i mniejszych miejscowościach, gdzie liczba dostępnych miejsc często nie zaspokaja potrzeb okolicznej społeczności.
Jeszcze niedawno obserwowaliśmy częste zamykanie placówek. Obecnie tendencja odwróciła się, w efekcie czego często adaptuje się na przedszkola inne budynki.
Adaptacja nie zawsze jest jednak możliwa, często także jest po prostu nieopłacalna, bo łatwiejsza i tańsza może okazać się budowa nowego obiektu, niż kompleksowa przeróbka starych budynków.
Obserwując sytuację w innych krajach europejskich warto zwrócić uwagę na koncepcję modułowych obiektów przedszkolnych. Jest to idea bardzo rozpowszechniona w Niemczech, Holandii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, a nawet chłodnej Finlandii.
Dlaczego modułowe przedszkola są tam tak popularne? Po zapoznaniu się ze szczegółami tego rozwiązania odpowiedź staje się oczywista.
Decydując się na budowę przedszkola w technologii modułowej zyskujemy:
System składa się z powtarzalnych elementów, z których każdy stanowi samodzielną, samonośną konstrukcję. Klienci niezwykle cenią sobie elastyczność, z jaką poszczególne części systemu mogą być zestawiane ze sobą. Pozwala to otrzymać optymalne rozwiązanie, idealnie wykorzystujące dostępną przestrzeń.
Coraz więcej rodziców zgłasza się do przedszkoli w poszukiwaniu miejsc opieki dla swoich dzieci. Jeśli w takiej sytuacji nie ma możliwości powiększenia istniejących grup, przedszkole zmuszone jest odmówić przyjęcia ich pociech. A gdyby tak utworzyć nowe grupy? Dzięki modułowości stosunkowo łatwo i bez znacznych nakładów środków można rozbudować placówkę o pomieszczenia dla kolejnych oddziałów.
Niezaprzeczalną zaletą jest także możliwość błyskawicznej realizacji inwestycji, nawet w przeciągu kilku tygodni. Dzięki temu możemy przeprowadzić budowę przedszkola od podstaw w czasie przerwy wakacyjnej.
A co daje najem?
jest do interesująca alternatywa finansowania w przypadku braku możliwości pozyskania kredytu (na przykład placówki nowe lub dzierżawiące teren), pozwala na kilkuletnie pozyskanie obiektu na czas zwiększonego zapotrzebowania na miejsca w przedszkolach (nowe osiedla, zamieszkiwane głównie przez młode osoby), jest do doskonałe rozwiązanie w przypadku remontów istniejących obiektów, gdzie na czas prac można wynająć pomieszczenia zastępcze.
Konstrukcje modułowe dla edukacji oferuje w Polsce ALGECO. Jest to firma obejmująca zasięgiem działania praktycznie całą Europę, a dzięki kilkudziesięcioletniemu doświadczeniu w projektowaniu i produkcji systemów modułowych wypracowała funkcjonalne i niezawodne rozwiązania.
Zalety modułowych systemów pozwalają na inne, niż dotychczasowe podejście do kwestii budowy przedszkoli. Przykłady naszych sąsiadów z zagranicy pozwalają sądzić, że ta dosyć nowa jeszcze w Polsce idea już niebawem rozpowszechni się także u nas.
Bieżący rok został ogłoszony Rokiem Przedszkolaka. Ma to na celu zwrócenie większej uwagi na potrzebę powszechnej dostępności opieki przedszkolnej w Polsce. Oferta ALGECO idealnie wpasowuje się w tematykę tego zagadnienia. Warto zainteresować się bliżej tą ideą, bo dzięki takim rozwiązaniom jesteśmy w stanie szybciej i sprawniej zaspokoić potrzeby lokalowe przedszkoli.
Żródło: ALGECO Sp. z o.o.
Dodano: 16:00, 21.4.2010